El yapımı Çanak Çömlek Geleneksel

Geleneksel çömlekçi çarkı elde çömlek yapımı


Eskilerde sıkça kullanılan geleneksel çömlekçi çarkı ile el yapımı çanak çömlek yapımını izlemek insanı tarihe götürüyor doğrusu.

Bırakalım motorlu çarkları şuan kalıplar ve makinelerle çömlekler ve seramikler yapılıyor.

El yapımı çanak çömlek

El yapımı çanak çömlek, tarih öncesi çağlardan beri kullanılan eski bir sanat formudur. Bugün, el yapımı çanak çömlek hala geleneksel bir çömlekçi çarkı kullanılarak nadiren de olsa yapılmaktadır. İşin doğrusu daha çok turistik gayelerle yapılmaktadır.

El yapımı çanak çömlek, çömlekçi çarkı kullanılarak çömlek çamurunun, daha doğrusu kilin şekillendirilmesiyle oluşturulur. Elle şekillendirilen çanak çömlek süreci sabır, emek ve çok fazla beceri gerektiriyor. Çömlekçi, çamuru istenen bir şekle sokabilmeli ve daha sonra bir fırında pişirebilmelidir.

El yapımı çömlek benzersizdir

El yapımı çanak çömlek aslında benzersizdir. Yani gerçekten elde yapılmışsa tabi. Hala bir çömlek çarkı kullanılarak yapılan birkaç çanak çömlek türünden biridir. El yapımı çanak çömlek süreci, bu tür çanak çömlekleri üreten eski çömlekçilerin mirasıdır. Bugün, el yapımı çanak çömlek, çömlekçiler için hala popüler bir seçenek ve çeşitli çanak çömlek parçaları oluşturmak için kullanılıyor.

Elle yapılan bir çömlek aslında son derece özeldir. Velev ki çırak bir elden çıkmış bile olsa onun eşsiz olabileceğini düşünebiliriz. Usta bir elden çıkması ise işe sanatsal boyut katmaktadır.

Ancak şimdilerde eski ustaların bile adeta endüstriyel üretim yapar gibi elde aynı formu yüzlerce belki binlerce yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kısaca Çömlek nasıl meydana gelir?

Sürecin ilk adımı çamuru oluşturacağımız malzemeleri toplamaktır. Bu, istenen efekti oluşturmak için kullanılacak toprak türü, kil, su ve diğer eklentileri içerir. Malzemeler toplandıktan sonra bir sonraki adım kili hazırlamaktır. Bu, su eklemeyi ve kilin doğru kıvama gelene kadar işlenmesini içermektedir.

Kil hazırlandıktan sonra, istenen forma şekil vermeye başlama zamanı. Bu, çeşitli araçlar kullanılarak elle yapılır. İlla ki çömlek çarkı istemez. Tamamen el becerileriyle de bir kil şekillendirilebilir. Çömlek istenilen şekle geldiğinde, son detayları eklemenin zamanı gelir. Sıyırmalar yapılabilir, bazı dokular verilmektedir. Biraz daha güzellik estetik katılabilir.

Çömlek tamamlandıktan sonra yeterince kurutulması gerekir. Öncelikle gölge alanda, daha sonra güneşte kurutulur. Kurutulduktan sonra kile veya kullanım amacına göre yeterli ısıda pişirilerek fırınlanır. İstenilen sertliğe ulaşan çömlek artık kullanıma hazır hale gelmiştir.

Sıfırdan Çömlek Kase Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Favorilerim
En Son Bakılanlar Close
Close

Close
Menü
Kategoriler